Nowoczesna, funkcjonalna łazienka
Przykład łazienki. Na ścianach położona jest beżowa glazura, na podłodze płytki z gresu - imitacja deski podłogowej. Lustro klejone - zakupione na wymiar. Pralka - model slim (realizacja mieszkaniegold).
Krok 1.
Planowanie prac
W mojej opinii łazienka, jest najbardziej czasochłonnym pomieszczeniem, podczas remontu lub wykańczania mieszkania, czy też domu. Poza tym jest to też jedno, z najdroższych pomieszczeń. W dzisiejszych czasach posiadamy w sklepach budowalnych ogromny wybór płytek, sanitariatów jak również armatury. Rozpiętość cenowa wszystkich tych produktów jest również spora. Samo wykonanie łazienki również do najtańszych nie należy.
Wykańczając łazienkę bardzo często musimy przeprojektować bieg instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz odpowiednio rozplanować przebieg instalacji elektrycznej. Trzeba tutaj też powiedzieć, że podczas docinania płytek łazienkowych pojawia się spore zapylenie. Dobrym rozwiązaniem może być docięcie wszystkich płytek, poza wnętrzem mieszkania. Jednak tego typu praktyki nie powinny być stosowane na klatach schodowych czy też balkonach. Pył powstały w wyniku docinania płytek może zabrudzić nie tylko ściany części wspólnych, ale również elewację budynku. Tak więc planując remont swojego wymarzonego mieszkania lub domu, warto zacząć właśnie od łazienki
Pierwsze prace polegające na przeniesieniu punktów końcowych instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej (realizacja mieszkaniegold).
Wylany podest pod kabinę prysznicową z odpowiednim spadem i zamontowanym odpływem liniowym (realizacja mieszkaniegold).
Na początku powinniśmy zacząć od wyboru fachowca, który posiada odpowiednie doświadczenie w zakresie wykańczania łazienek. Pamiętajmy, że dobrzy fachowcy mają długie terminy oczekiwania. Dlatego warto pomyśleć o zarezerwowaniu sobie terminu z dużym wyprzedzeniem. Przy wyborze warto kierować się opinią znajomych lub innych zleceniodawców. Pomocne może być również portfolio firmy lub fachowca. W między czasie będziemy mieli dość czasu na zaprojektowanie łazienki oraz na zakup wszystkich materiałów. Przejdźmy zatem teraz do rozpoczęcia projektowania łazienki Twoich marzeń.
Krok 2.
Wybór fachowca
Płytki układane są przy użyciu systemu samopoziomującego - białe i niebieskie elementy pomiędzy płytkami (realizacja mieszkaniegold).
Ściany oraz zabudowa stelaża toalety są już w większości pokryte płytkami (realizacja mieszkaniegold).
Krok 3.
Wybór sprzętów łazienkowych i sanitariatów
Zacznijmy od podjęcia decyzji jakie sprzęty łazienkowe i sanitariaty chcielibyśmy posiadać w łazience. Czy będzie to wanna, kabina prysznicowa, miska toaletowa z zestawem podtynkowym, szafka umywalkowa stojąca, czy też wisząca? Pomyślmy również o innych meblach i sprzętach. W Polsce pralkę najczęściej montuje się w łazience, dlatego powinniśmy przemyśleć jaką pralkę wybrać. Standardowe wymiary pralek z drzwiami od frontu to szerokość 50 cm lub 60 cm. Ich głębokość może wynosić 50 cm i 40 cm. Jeśli ogranicza nas miejsce, możemy też rozważyć modele slim mierzące 33 cm. Pralki otwierane od góry są zazwyczaj węższe 40-45 cm i wyższe osiągają nawet 85 cm. Zastanów się również nad ewentualnym umieszczeniem suszarki w swojej łazience. Z pewnością dużo łatwiej będzie jeśli posiadasz w swoim mieszkaniu osobną pralnię lub pomieszczenie gospodarcze.
Szafka z umywalką nablatową oraz szafka "słupek" - wiszące. Lustro wiszące (realizacja mieszkaniegold).
Kabina prysznicowa prostokątna szklana z lustrami, zamontowana na podniesionym - wylanym podeście z odpływem liniowym (realizacja mieszkaniegold).
Kiedy rozplanowaliśmy już układ mebli i sanitariatów w łazience, przychodzi pora na wybór płytek łazienkowych. Płytki są nie tylko wizualnym wykończeniem wnętrza łazienki, ale chronią również ściany i podłogi przed wilgocią, której w łazienkach z pewnością nie brakuje. Płytki łazienkowe to mieszanina gliny, piasku i różnych dodatków. Dlatego od procesu ich wytwarzania oraz doboru przez producenta wybranych dodatków – płytki dzielimy na kilka gatunków.
Krok 4.
Płytki łazienkowe
Najczęstsze rodzaje ceramicznych płytek łazienkowych to: glazura, gres oraz terakota. Glazura to najcieńsza z płytek i wybieramy ją do pokrycia ścian łazienki. Gres wypalany jest w dużo wyższych temperaturach, dlatego jest znacznie bardziej wytrzymały. Możemy okładać nim nie tylko ściany, ale również podłogi. Gres jest również bardzo odporny na zmiany temperatur. Terakota stosowana jest przede wszystkim na podłogach. Gres i terakota różnią się wyglądem. Gres jest odpowiedni dla wystroju w chłodnych barwach, a terakota podkreśli przytulny charakter domu. Gres zwykle jest dostępny w szarych i chłodnych odcieniach beżu, natomiast terakota występuje w ciepłych kolorach – od kremowego do brązu.
Jeśli chcemy ułożyć kafle jedna nad drugą oraz jeśli zależy Ci, aby fugi tworzyły idealnie proste linie, to decydując się na zakup płytek – wybierz płytki rektyfikowane. Płytki rektyfikowane poddane są procesowi ścięcia i wyszlifowania krawędzi. Dzięki temu wszystkie zamówione przez nas płytki będą miały dokładnie ten sam rozmiar.
Ułożone są już płytki podłogowe - kolor imitacja drewna. W narożniku kabiny prysznicowej zamontowano szklane półki pomiędzy płytkami (realizacja mieszkaniegold).
Zamontowana jest już miska toaletowa oraz szklane drzwi przesuwne kabiny prysznicowej. Górna linia płytek ściennych wykończona jest akrylem pomalowanym na biało (realizacja mieszkaniegold).
Krok 5.
Zabezpieczenie ścian przed wilgocią
Przed położeniem płytek ważne jest, aby zabezpieczyć ściany i podłogę przed zalaniem wodą. W szczególności jest to bardzo ważne, jeśli łazienka nie znajduje się na parterze. Dlatego pamiętaj o użyciu folii w płynie na podłogach i ścianach tzw. hydroizolacji oraz o wodoodpornych taśmach narożnikowych. Ochroni to przed zalaniem nie tylko inne pomieszczenia (Twoje lub sąsiadów), ale również zabezpieczy Twoje ściany, przed wchłonięciem wilgoci po zalaniu. Pamiętajmy również, że przed zastosowaniem wyżej wymienionych materiałów ochronnych musimy mieć dobrze wysuszone ściany.
Przykład łazienki z otwartą kabiną prysznicową - walk in. Odpływ liniowy w poziomie podłogi (realizacja mieszkaniegold).
Przykład łazienki z zamkniętą kabiną prysznicową, z drzwiami przesuwnymi. Podest kabiny został podniesiony i obłożony płytkami podłogowymi - imitacja drewniana. Pralka i suszarka - modele slim (realizacja mieszkaniegold).
Jeśli decydujesz się na montaż kabiny prysznicowej, to warto w tym miejscu wspomnieć o wyborze odpływu. Jeśli pozwala na to konstrukcja podłogi najlepszych rozwiązaniem, będzie montaż odpływu liniowego w poziomie podłogi. Odpływy liniowe mają różną wysokość. Te w wersji slim zaczynają się już od kliku centymetrów. Decydując się na zakup odpływu liniowego musimy wiedzieć na jaką głębokość możemy wkuć się w podłogę.
Krok 6.
Kabiny prysznicowe i wanny
Jeśli wykańczasz łazienkę np. w bloku, możesz nie mieć żadnej możliwości ingerencji w konstrukcję podłogi, dlatego koniecznym będzie zdecydować się na inne rozwiązanie. Możemy podnieść poziom podłogi na odpowiednią wysokość, aby zamontować odpływ liniowy – oczywiście z uwzględnieniem odpowiednich spadów, aby woda nie zalegała na kafelkach. Innym rozwiązaniem może być montaż plastikowego brodzika. O wszystkim decydują Twoje indywidualne preferencje, budżet oraz kwestie estetyczne.
Jeśli pozwala Ci na to miejsce oraz zdecydujesz się na montaż wanny musisz podjąć decyzję czy będzie to wanna wolnostojąca, przyścienna lub narożna. Ciekawym rozwiązaniem jest również wanna zabudowana, którą możesz obudować dowolnymi kafelkami, mozaiką czy też specjalnym panelem.
Przykład łazienki z wanną i baterią wannową wolnostojącą. Na ścianach i podłodze położony jest szary gres (realizacja mieszkaniegold).
Krok 7.
Organizacja remontu
Czas oczekiwania na niektóre z wybranych przez Ciebie materiałów, sprzętów, czy też mebli niezbędnych do wykończenia Twojej łazienki może być zróżnicowany. Nie czekaj więc ze złożeniem zamówienia do ostatniej chwili.
Ekipa wykańczająca Twoją łazienkę zacznie z pewnością od przeniesienia punktów końcowych instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej pod oświetlenie i kontakty. W następnej kolejności zamontowane zostaną stelaże podtynkowe do miski toaletowej.
Oczywistym jest, że chcielibyśmy aby nasza łazienka cieszyła nas przez długie lata. Decyzji do podjęcia jest jednak wiele. Co zrobić, aby mieć pewność, że zdecydowaliśmy właściwie? Jednym z rozwiązań jest z pewnością możliwość zamówienia fotorealistycznej wizualizacji łazienki, bądź też innych pomieszczeń w mieszkaniu lub w domu. Dzięki temu, zobaczysz jak będzie wyglądała Twoja łazienka, jeszcze przed wejściem ekipy remontowej. Na tym etapie będzie można jeszcze dokonać zmian, które nie będą kosztowały nas ani złotówki.
Co zrobić, aby mieć pewność, że wybory podjęte przed rozpoczęciem remontu są słuszne?
Wizualizację możesz zamówić u nas przez Internet. Oczywiście na każdym etapie zamówienia możesz się z nami skontaktować. Co więcej masz całkowity wpływ na to, jak będzie wyglądał projekt, który przygotujemy specjalnie dla Ciebie. Po zakupie otrzymasz link do formularza, w którym przekażesz nam wszystkie wymiary pomieszczenia oraz swoje oczekiwania. Standardowo otrzymasz od nas zdjęcia w wersji cyfrowej. Możesz jednak, dodatkowo zamówić zdjęcia na papierze fotograficznym, a także film.
Autor tekstu i zdjęć:
Marcin Michalak
Projektant
pozostałe artykuły
Przeczytaj również inne wpisy
Sprawdź więcej!
Poznaj pełną ofertę naszych usług
Projektujemy i tworzymy fotorealistyczne wizualizacje wnętrz. Zobaczysz jak będzie wyglądało Twoje wnętrze, jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlano-wykończeniowych. Świadczymy również usługi doradcze, a także zarządzamy pracami remontowymi.